Jak ważna jest silna psychika w tenisie?

Udostępnij

Najważniejszym wyzwaniem przy wygrywaniu meczu tenisowego nie jest przeciwnik, ani jaka ma rakietę, ale myśli zawodnika. Większość błędów jest spowodowana złymi ocenami, które prowadzą do błędnych wniosków. Wytrzymałość psychiczna to zatem zdolność zawodnika do stałego generowania i zachowania koncentracji w serii stresujących zdarzeń. Zawodnik musi posiadać silne i kompetentne umiejętności psychologiczne, aby wygrać mecz mentalnie. Zdolność psychiczna obejmuje zachowanie i mentalność, które z kolei budzą zaufanie do zawodnika.

W jaki sposób zawodnik osiąga wytrzymałość psychiczną w tenisie? Oto jak:

Wskazówki dotyczące wytrzymałości psychicznej w tenisie ziemnym

Wizualizacja Bycia Silnym
Dźwiękowy obraz podświadomy odbija się w ciele fizycznym. Nasze ciała w większości przedstawiają obraz psychiczny. Jeśli wyobrażasz sobie siebie jako słabego gracza - to jest to zrobione. Wręcz przeciwnie, jeśli wyobrażasz sobie siebie jako silnego gracza - zrobione! Nie daj się ponieść myśliom o porażce. Wyobraź sobie, że ostatnim razem oddałeś dobry strzał i dobrze się z tym czujesz. Rozpocznij swoje dni w skupieniu i oczekiwaniu na pozytywny, produktywny mecz.

Konstruktywne samo-mówienie
Samodzielna rozmowa jest językiem kierowanym do wewnątrz poprzez zewnętrzne lub wewnętrzne wypowiedzi lub myślenie. Jest to pewien autodialog, który ma na celu identyfikację i rozwiązywanie podświadomych przekonań i postrzegań. Pozytywna samorozmowa podczas meczu pomaga poprawić swoją wytrzymałość psychiczną. Musisz pracować nad frazesami, które motywują Cię i tłumią negatywną podświadomość wewnętrzną osoby. Ćwicz z wypowiedziami, aż odkryjesz te, które optymalizują Twoją wydajność.

Opracowanie rytuału
Rytuał to uwarunkowana praktyka, która mentalnie przygotowuje zawodnika do zdobycia korzystnego punktu. Jest to sprzężenie zwrotne mające na celu wzmocnienie pewności siebie w meczu. Częste wykonywanie rytuału konfiguruje Twój umysł tak, aby kojarzył go z sukcesem. Z czasem rytuał ten staje się użytecznym narzędziem do ponownego skupienia i przegrupowania. Powinien być jednak wykonywany w sposób niezamierzony w duchu sportowym, ale nie w celu zastraszenia lub zdenerwowania przeciwnika. Jeśli Twój przeciwnik robi coś celowo, aby odwrócić Twoją uwagę, radź sobie z tym w taki sam sposób, w jaki traktujesz inne zewnętrzne czynniki rozpraszające uwagę, o których wcześniej mówiłaś.

Odwrócenie uwagi
Nie pozwól, aby twój przeciwnik, tłum ani nic cię nie ruszyło z gry. Skup się na rzeczach, które są pod twoją kontrolą. Jeśli skoncentrujesz się na tym, co cię rozprasza, w końcu nie będziesz grał w swoją grę, ale w ich grę. Nie pozwól, aby twój przeciwnik cię wykorzystał. Jeśli to zrobisz, skończysz martwiąc się o popełnione błędy. Udaje ci się to, gdy grasz w proaktywną grę - wykonujesz skupione i zdecydowane ruchy. Opracuj mentalny rytm, który działa w połączeniu z rytmem meczowym. Wymaga to od Ciebie zachowania spójności w warunkach rozpraszania uwagi od tłumu i przeciwnika.

Radzenie sobie z błędami i emocjami
Czasami mecz może stać się bardzo konkurencyjny, a napięcie robi się wysokie. Poza tym, popełnianie błędów pod rząd powoduje, że ludzie są zdenerwowani i czują, że przegrywają mecz. To z kolei wywołuje złość, a zawodnik zaczyna wychodzić z gry w negatywnym kierunku. Praktyczne podejście do radzenia sobie z błędami i emocjami polega na przypominaniu graczowi tylko po to, aby pozostawić przeszłość. Straconego punktu nie da się odzyskać poprzez popełnienie kolejnego błędu, ale zamiast tego należy skupić się na odzyskaniu utraconego punktu. Niektóre błędy popełnione przed rozpoczęciem meczu powinny być unikane. Samodyscyplina w kwestiach fizycznych decyduje o jakości meczu. Nie należy zapominać o zakleszczeniu niedawno skręconej kostki, ani nie należy się rozgrzewać lub rozciągać, co powoduje spowolnienie tempa gry.

Podsumowanie

Wytrzymałość psychiczna w tenisie to wielki arsenał, który poprawia się wraz z dużym treningiem i praktyką. Ty również możesz wzmocnić mięsień mentalny, ponieważ jest to potężne narzędzie sukcesu zarówno w tenisie, jak i w życiu.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz