Backhand: dwuręczny czy jednoręczny?

UdostępnijKażdy właściwy trener tenisa będzie starał się zapewnić uczniowi jak największą wygodę na korcie, zwłaszcza początkującemu. Często sprowadza się to do osobistych preferencji i naturalnego wyczucia przy wyborze, czy użyć jednoręcznego, czy dwuręcznego bekhendu. Podejmując tę ​​decyzję, musisz zadać sobie pytanie, czy korzystanie z jednoręcznego bekhendu ma przewagę w porównaniu z dwuręcznym?


Nie jest tajemnicą, że dwuręczny bekhend nie tylko stał się bardziej popularny wśród profesjonalistów, ale również trenerzy są bardziej skłonni do tego, aby go uczyć. Szczególnie w grze kobiet jednoręczny bekhend prawie wymarł. Niektóre argumenty przemawiające za nauczeniem dwuręcznego bekhendu obejmują szybsze przygotowanie do każdego strzału, a także bardziej stabilne i kontrolowane uderzenie oraz zamach w tył, co skutkuje znacznie cięższą piłką. Wystarczy spojrzeć na Alexandra Dolgopolova, który obecnie zajmuje 19. miejsce w rankingu ATP. Jego dwuręczny bekhend jest zwarty, co pozwala mu oszczędzać energię i szybko przygotowywać się do następnego punktu. Co najważniejsze, nadal jest w stanie generować moc nawet przy tak krótkim ruchu. Często, jeśli niedoświadczony gracz spróbuje jednoręcznego bekhendu, uderzenie jest mniej stabilne przy uderzeniu, przygotowanie zajmuje więcej czasu, a przegrupowanie do następnego uderzenia zajmuje więcej czasu z powodu wydłużonego zamachu w tył. Dlaczego więc nie nauczyć wszystkich młodych graczy dwuręcznych rąk?


W prawie każdym badaniu występuje zwykle jedna wartość odstająca od normy. W tym przypadku nazywa się Roger Federer. Nie można polemizować z gracją i płynnością, z jaką uderza bekhend. Widziałeś filmy reklamowe Rolex? Jego ruchy są łatwe, nawet gdy ma na sobie garnitur. Federer jest w stanie nie tylko wytworzyć zwarty zamach, ale także wygenerować niesamowitą ilość mocy. Może uderzać bekhendem z dowolnego miejsca na korcie z wielu różnych kątów. Jasne, Federer to niesamowity sportowiec, który od lat doskonali ten styl, ale jego skuteczność sprowadza się do techniki, która obejmuje odpowiednią pracę nóg i niezrównaną kontrolę nad górną częścią ciała. Ludzie twierdzą, że uderzenie jednoręczne wymaga dużej siły, ale smukła budowa ciała Federera ucisza tych krytyków. Czy Federer jest tak wyjątkowym sportowcem, że tylko on i garstka innych są w stanie konsekwentnie oddawać ten strzał, czy też jest to po prostu kwestia wczesnego i prawidłowego nauczenia techniki? Jeśli zostanie odpowiednio nauczony i wykonany, może to być jedno z najskuteczniejszych uderzeń tenisowych.
Problem polega na tym, że aby opanować, a co ważniejsze, nauka, tak bezbłędnego uderzenia wymaga godzin ćwiczeń. Czy oburęczny bekhend jest skuteczniejszy niż jednoręczny? Uderzenie Federera sugerowałoby, że jeśli zostanie wykonany prawidłowo, nie. Faktem jest, że oburęczny bekhend jest łatwiejszy do nauczenia i łatwiejszy do trafienia dla początkującego. Szczerze mówiąc, bekhend Federera może być jedyny w swoim rodzaju. Czy wygoda uczenia się na dwie ręce przewyższa skuteczność i wszechstronność bekhendu jednoręcznego? Niestety, tak.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz