Jesteś strzelcem czy graczem punktowym?

Udostępnij

W niedawnym odcinku bardzo doskonałego podastu tenisowego Catherine Whitaker i David Law komentowali mecz, który odbył się między Denisem Shapovalovem a Novakiem Djokovicem. Wspomnieli, że Shapovalov był dość ograniczony w swojej grze i po prostu próbował oddać swoje najlepsze strzały przy każdej okazji. Z drugiej strony Djokovic miał cel w każdym zagranym strzale. Zbudował swoją grę wokół gry na punkty, próbując przechytrzyć, wyważyć i wymanewrować przeciwnika.

Wszyscy lubimy uderzać konkretne uderzenie, ponieważ sprawia nam to radość na korcie tenisowym. Kto nie ma ulubionego strzału i nie strzela tak często, jak tylko może? Z pewnością tak i większość z nas będzie zaznajomiona z forhendem z rotacją górną Rafaela Nadala. To zabawne, jak wszyscy mamy tendencję do powtarzania tego samego, mimo że nie działa. Zbyt dumny lub taktycznie niewinny, by spróbować czegoś innego. Kto wie? Twórcy strzałów mają tendencję do stabilizacji, gdy ich przeciwnicy zastanawiają się, jak nimi zarządzać.

Gracze punktowi zazwyczaj bardziej doceniają zawiłości gry niż strzelcy. Rozumieją, że aby konsekwentnie wygrywać, wymagana jest zróżnicowana gra zarówno do ataku, jak i obrony. Gracz punktowy, taki jak Roger Federer, prawdopodobnie będzie w stanie przeanalizować grę swoich przeciwników i zmaksymalizować swoje szanse na wygraną. Wykorzystując swoje mocne strony przeciwko słabościom przeciwników, stwarzają więcej okazji do odniesienia sukcesu.

Słyszałeś wyrażenie, że istnieje więcej niż jeden sposób na oskórowanie kota, ale to zdanie może bezpośrednio dotyczyć graczy punktujących. Im większa liczba zagrań, które masz w swoim arsenale, tym większa szansa na sukces na korcie. Umiejętność rozpoznawania zagrożeń i szans jest kluczową cechą gracza punktowego. Gracze punktowi na ogół będą mieli większy zestaw umiejętności.


Rafael Nadal to połączenie strzelca i gracza punktowego. Ma talent do tenisa, aby zidentyfikować słabość swoich przeciwników, ale częściej nie zabije wymiany forhendem lub przekradnie się do siatki, aby zakończyć rzut z woleja kątowego na otwarty kort.

 

Czy jesteś strzelcem?

Czy starasz się grać ten jeden strzał przy każdej okazji?

Czy upierasz się przy graniu po swojemu, nawet jeśli to nie działa?

Czy grasz po swojemu niezależnie od przeciwnika?

Czy myślisz z wyprzedzeniem na korcie i próbujesz stworzyć okazje? Czy możesz pomyśleć o jednym strzale do przodu?

Czy masz nadzieję i modlisz się, aby Twój przeciwnik spudłował, zanim to zrobi?

 

Czy jesteś graczem punktowym?

Czy stosujesz różne taktyki, aby zdobyć punkt?

Czy potrafisz myśleć o następnym ujęciu?

Czy oceniasz swojego przeciwnika podczas rozgrzewki?

Czy potrafisz grać inaczej w zależności od przeciwnika?

Niezależnie od tego, jakim jesteś graczem, zawsze dobrze jest ulepszać i rozwijać swoją grę. Im większy wybór strzałów, tym większa szansa na znalezienie rozwiązania na boisku dla dowolnego przeciwnika.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz