Jak działa kalkulator zapotrzebowania kalorycznego?

Udostępnij

Kluczem do utrzymania zdrowej wagi jest zbilansowanie spożywanych kalorii z ilością energii spalanej przez organizm. Skąd wiedzieć, w jakich granicach oscyluje ta liczba? Ile kalorii potrzebujesz, aby przytyć lub utrzymać wagę a ile, aby schudnąć? Wynik ten możesz bardzo dokładnie obliczyć w laboratorium czy u dietetyka, ale możesz również uzyskać dane dzięki kalkulatorowi kalorii. Jak działa to narzędzie?

Jak znaleźć kalkulator kalorii?

Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, kalkulator kalorii może Ci w tym pomóc. Internet jest pełen tego typu rozwiązań. Dostawcy cateringów dietetycznych, sklepy sportowe czy portale o sporcie i żywieniu umieszczają je na swoich stronach internetowych. Najlepiej zdecydować się na kalkulator dostępny na oficjalnych serwisach poświęconych zdrowiu. 

Sposób działania kalkulatorów zapotrzebowania energetycznego 

Różne kalkulatory kalorii mają różne stopnie dokładności. Wszystko zależy od tego, jaką formułę obliczeniową PPM (Podstawowa Przemiana Materii) przyjęto w konkretnym rozwiązaniu. W kalkulatorze należy wprowadzić dane — wiek, waga, wzrost oraz cel, który chcesz osiągnąć. Narzędzie wyliczy, jaka jest ilość kalorii, którą powinieneś spożywać. Niektóre kalkulatory dadzą Ci też inne wskazówki. Pamiętaj, że w razie wątpliwości zawsze warto skontaktować się z lekarzem lub dietetykiem. Kalkulator kalorii to świetne narzędzie, które może Ci pomóc w osiągnięciu wymarzonej wagi, ale zawsze jako priorytet powinieneś stawiać zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Jakie dane należy wprowadzić do kalkulatora kalorii? 

Standardowo kalkulator wymaga podania takich danych jak wiek, wzrostu, waga, płeć i poziomu aktywności fizycznej. Po wprowadzeniu parametrów narzędzie prezentuje wyliczenie PPM oraz estymuje ilość dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Im więcej danych jest wymaganych, tym dokładniejsze będą obliczenia.

Obliczone zapotrzebowanie kaloryczne dostarcza informacji o tym, ile kalorii należy spożywać dziennie, aby utrzymać aktualną wagę ciała. To podstawowa informacja do planowania posiłków, określania celu odchudzania czy przyrostu masy mięśniowej.

Kalkulator zapotrzebowania kalorii — kto może z niego korzystać? 

Kalkulator zapotrzebowania energetycznego może podać bardzo dokładne, a także bardzo przybliżone informacje o poziomie zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Wszystko zależy od ilości danych oraz od tego, czy dana osoba mieści się w normalnych zakresach pod względem genetycznie uwarunkowanego tempa metabolizmu i ilości masy mięśniowej. W przypadku osób z bardzo szybkim lub bardzo wolnym metabolizmem wynik obliczeń będzie prawdopodobnie obarczony dużym marginesem błędu. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli cierpimy na choroby lub zaburzenia funkcjonowania organizmu. Wówczas warto wybrać się do gabinetu dietetyka, który posiada bardziej zaawansowane narzędzia do określenia zapotrzebowania energetycznego. Sprawdzony kalkulator kalorii znajdziesz na https://deepbreath.pl/pl/i/Kalkulator-kalorii/14

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz