Ile pieniędzy naprawdę zarabiają tenisiści?

Udostępnij

Od czasu do czasu możesz się zastanawiać, ile pieniędzy tenisiści zarabiają na rozgrywaniu różnych turniejów w ramach harmonogramu ATP. Nie jest to coś przewidywalnego, ponieważ w odróżnieniu od gwiazd sportu w profesjonalnych sportach zespołowych, tenisiści nie otrzymują kontraktów na podpisanie lub oferowanie gwarantowanych pieniędzy.

Nie wszyscy są bogaci.
Jak dowiesz się więcej o tym poniżej, nie wszyscy tenisiści zarabiają dużo pieniędzy. Więc jeśli zastanawiasz się nad tym, czy nie pójść na korty po ładny zarobek, zastanów się jeszcze raz. Chyba, że nazwiesz się Roger Federer, Novak Djokovic lub Rafael Nadal, nie zarobisz małej fortuny. Albo Serena Williams, oczywiście (żeby nie pominąć pań).

Tenisiści zarabiają pieniądze grając w turniejach, podpisując umowy zatwierdzające i otrzymując bonusy. Mówiąc o bonusach, Prawie zawsze jest tak, że całkowite zarobki są określane przez rankingi, jak również wszelkie sukcesy, którymi cieszyły się one przez dłuższy okres czasu. Każdy zawodowy tenisista na tournee zarabia nieprzewidywalne sumy pieniędzy, z zarobkami, które różnią się z roku na rok.

Lwia część
Podobnie jak w wielu innych sportach indywidualnych, najlepsza garstka zawodników ma tendencję do zabierania do domu lwiej części wszystkich zarobków. Istnieje ogromna różnica pomiędzy zawodnikiem z najwyższej i najniższej półki. W ciągu 12 miesięcy, począwszy od czerwca 2017 roku, Roger Federer zarobił 77,2 mln dolarów, z czego 65 mln dolarów pochodziło z opłat za przyjęcie i pojawienie się w klubie. 

W tym samym czasie, Guido Andreozzi zarobił poniżej 300.000 dolarów nagrody pieniężnej. Jeśli Andreozzi zawarł umowę zatwierdzającą, to prawdopodobnie jest ona znacznie niższa niż kwota, którą zarobił w nagrodach. Podsumowując, Federer zarobił około 255 razy więcej niż Andreozzi.

Turnieje
Gracz może zarabiać na życie w pełnym wymiarze godzin na samych nagrodach turniejowych, ale dotyczy to głównie 100 najlepszych graczy.

Większość przypadkowych fanów tego sportu nie zdaje sobie sprawy, że zawodnicy grający poza pierwszą setką walczą o pieniądze i są zmuszeni do finansowania własnej kariery zawodowej. Podczas gdy niektórzy gracze, tacy jak Andreozzi, mogą zarobić 300.000 dolarów w ciągu jednego roku, to niekoniecznie tyle wynosi ich kieszeń. Gdy zapłaci za sprzęt, opłaty za treningi, koszty podróży i podatki, może zarobić nie więcej niż $50,000.

Dla gwiazdora, jakim jest Novak Djokovic, nagroda pieniężna może jednak wynosić ponad 10 mln dolarów. Do września ubiegłego roku Djokovic zarobił 9.305.485 dolarów. Więc pewnie będzie miał jeszcze trochę pieniędzy, gdy pokryje swoje wydatki.

Jak określa się wysokość nagród turniejowych
System zasług określa rozproszenie nagród pieniężnych w turniejach. Zasadniczo, im dalej gracz idzie w turnieju, tym większą kwotę pieniędzy zarabia.

Turnieje Pro Circle mają szeroki zakres, jeśli chodzi o nagrody pieniężne. Cztery główne turnieje (Wimbledon, US Open, French Open i Australian Open) są najbardziej prestiżowymi turniejami. Zwycięzcy w tych turniejach mogą zarobić od 2,65 do 4 milionów dolarów, a każdy z nich oferuje inną kwotę.

Podsumowując
Najlepsi zawodnicy w tenisie zawodowym należą do najlepiej opłacanych sportowców świata. Mogą oni zarobić fortunę, jeśli będą stale plasować się blisko szczytu i utrzymają czysty wizerunek, aby zapewnić sobie poparcie.

Gracze, którzy znaleźli się w środku stada, z rankingiem gdzieś pomiędzy 10 a 50, mogą jeszcze bardzo ładnie zarobić na życie. W przypadku graczy poniżej 100, jest jednak bardziej prawdopodobne, że albo finansują oni swoją karierę, albo ją przerywają.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz