Tenisiści, którzy próbowali swoich sił w innych sportach

Udostępnij

 

We współczesnym sporcie zawodnicy muszą specjalizować się w jednej dziedzinie, aby dotrzeć na wyżyny, gdzie będą mogli wziąć na siebie i pokonać najlepszych. Na początku XX wieku zawodowi sportowcy nie byli wielomilionowymi graczami, sponsorowanymi przez ekspertów i media w takim samym stopniu, w jakim są teraz; sportowcy mogli rywalizować w wielu dyscyplinach sportowych jednocześnie, nawet odnosząc sukcesy w obu.

 

Przykładem jest Sir John Surtees, który brał udział w mistrzostwach świata w Formule 1 i kilku w Super Bikes, jedyna osoba, która kiedykolwiek to zrobiła. Legenda MotoGP Valentino Rossi próbował tego w połowie lat 2000., ale nie udało mu się zdobyć miejsca w Formule 1, ze względu na zaangażowanie i skupienie wymagane do osiągnięcia sukcesu w sporcie w XXI wieku.

Jednak niektóre gwiazdy sportu nadal dokonują zmiany. Może to nastąpić po tym, jak przejdą na emeryturę i zrobią to dla zabawy, inni zdecydują, że chcą odnieść sukces zawodowy w wielu dziedzinach. Oto kilku tenisistów, którzy dokonali zmiany.

Gus Hansen
Gus Hansen był mistrzem tenisa, gdy był młodszy, ale nie udało mu się wznieść swojej kariery na wyżyny niektórych wielkich postaci, takich jak Roger Federer, Andy Murray czy Boris Becker. Zamiast tego zwrócił uwagę na grę w pokera, z zamiłowaniem do gry na wysokie stawki, z podejściem do gry, które jest często nieprzewidywalne. To przyniosło mu wiele sukcesów, w tym trzy tytuły World Poker Tour i bransoletkę World Series of Poker.

W ostatnich latach kariera Hansena została jednak przyćmiona przez szereg porażek, w tym jedną dla japońskiego pokerzysty, Masa Kagawy, w konkursie prowadzonym przez Blog PokerStars, który pozwolił fanom głosować na swoich ulubionych graczy za pośrednictwem Twittera. Plebiscyt wystawił przeciwko sobie słynnych profesjonalnych pokerzystów w stylu turniejowym.

Ashleigh Barty

Ashleigh Barty jest zawodową tenisistką z Australii, która robiła karierę również w krykiecie. Obecnie zajmuje 2. miejsce na świecie przez Women's Tennis Association (WTA), Barty do sierpnia 2019 roku zajmowała 1. miejsce. Zdobyła sześć tytułów WTA singli i kolejne 10 tytułów grających w turniejach deblowych od czasu uzyskania tytułu zawodowego w 2010 roku.

Pomimo tego sukcesu, Barty postanowiła zrobić sobie przerwę od tenisa w 2014 roku, aby "doświadczyć życia jako normalny człowiek". W tym czasie wykazała zainteresowanie graniem w krykieta i spotkała się z reprezentacją australijską kobiet, aby porozmawiać o tym, jak to jest być profesjonalnym sportowcem. Następnie zaczęła trenować z drużyną krykieta Queensland Fire i wkrótce potem zagrała w lidze Brisbane's Women's Premier Cricket Twenty20 dla klubu West Suburbs District Cricket. Jej drużyna wygrała w tym roku ligę, a Barty była ich najlepszym strzelcem w wielkim finale. Po rywalizacji w Queensland Fire o jeden sezon, w 2016 roku powróciła do zawodowego tenisa.

Jarkko Nieminen
W szczytowym momencie swojej kariery Jarkko Nieminen zajął 13 miejsce w światowych rankingach, najwyższe w historii fińskiego zawodnika. Wygrał dwa tytuły ATP singli oraz pięć tytułów w turniejach deblowych. Nie wygrał jednak Wielkiego Szlema, a najwyższy osiągnął w ćwierćfinale US Open 2005, na Wimbledonie w 2006 roku i Australian Open w 2008 roku. Z profesjonalnego tenisa zrezygnował pod koniec 2015 roku, dzięki czemu turniej Stockholm Open w tym roku stał się jego ostatnim wydarzeniem.

W następnym roku Nieminen ogłosił, że będzie rywalizował w fińskiej Salibandylidze (najwyższej lidze fińskiej) w sezonie 2016-17, grając dla SC Classic. Chociaż jego nowa kariera została ogłoszona z dużą ilością fanfar, od tamtej pory niewiele się o niej dowiedział, co sprawia, że kariera Nieminena nie była tak udana jak czas na grę w tenisa zawodowego.

Podczas gdy zawodowi sportowcy mogą przestawić się z jednej dyscypliny sportu na drugą, trudny poziom rywalizacji spotykany w większości współczesnych sportów wymaga poziomu zaangażowania, który nie jest możliwy przy rozłożeniu uwagi na dwie dyscypliny. W minionych dziesięcioleciach, kiedy nie istniał ten sam poziom profesjonalizmu, można było odnieść sukces w wielu dziedzinach. Jednakże, jak dowodzą wszystkie powyższe przykłady, sukces w jednym sporcie zazwyczaj prowadzi do miernych wyników w innych.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz