Różnica między zarobkami mężczyzn i kobiet w tenisie

Udostępnij


Różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest omawiana w wielu branżach, ale czy istnieje ona w tenisie? Nowe narzędzie bada różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w sporcie - z pewnymi ciekawymi wynikami.

Footy 100 klasyfikuje pensje piłkarzy, aby ujawnić najwyżej opłacanych zawodników w różnych ligach. Porównuje on również płace piłkarzy do innych sportów, w tym tenisa. 

Biorąc pod uwagę tylko najlepiej zarabiających zawodników z każdej dyscypliny sportu, narzędzie to pokazuje, że tenis jest trzecim najwyżej opłacanym sportem na świecie - za piłką nożną na pierwszym miejscu i boksem na drugim.

Roger Federer, najlepiej zarabiający tenisiści, zarabia 72 miliony funtów rocznie, według narzędzia. W rzeczywistości jest to równoznaczne z bokserskim Canelo Alvarez, chociaż pensja Alvareza, wynosząca 70,5 mln funtów rocznie, znacznie przewyższa pensję Federera 5,6 mln funtów. 

Federer odrabia jednak swoją niższą pensję dzięki transakcjom sponsoringowym o wartości 66 mln funtów rocznie. Z kolei Alvarez zarabia zaledwie 1,5 mln funtów z dotacji.

Przed stadem jest piłkarz Lionel Messi, który co roku zabiera do domu 97 milionów funtów. Jest to podzielone na 70 milionów funtów z FC Barcelona i 27 milionów funtów w ramach sponsoringu.

Jednak dane te stają się interesujące, gdy weźmie się pod uwagę najwyżej opłacaną zawodniczkę.

Serena Williams została uznana za najlepiej zarabiającą kobietę na świecie. Jej roczny dochód w wysokości 22 milionów funtów oznacza, że tenis jest liderem dla kobiet w sporcie.

Oznacza to jednak również, że zarabia ponad trzy razy mniej niż jej męski odpowiednik, Federer. A różnica w wynagrodzeniach jest widoczna zarówno w jej zarobkach, jak i w zarobkach aprowizacyjnych. Podczas gdy Federer zarabia rocznie 5,6 mln funtów, Williams zarabia 3 mln funtów. 

Zarobki sponsorskie Williams w wysokości 19 milionów funtów są również daleko w tyle za 66 milionami funtów Federera. 

Pete Mugleston, dyrektor zarządzający Online Mortgage Advisor (który stworzył to narzędzie), skomentował to: "Stworzyliśmy Footy 100 jako wizualny sposób ilościowego określenia, ile zarabiają piłkarze - nie mieliśmy zamiaru tworzyć narzędzia podkreślającego różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w innych sportach. Ale kiedy przyjrzeliśmy się danym liczbowym, nie mogliśmy zignorować różnicy między zarobkami mężczyzn i kobiet. 

"Doprowadziło to do ciekawości i wielogodzinnego czytania w zespole. Wydaje się, że jednym z głównych czynników wpływających na różnice w wynagrodzeniach jest ilość relacji w mediach, jakie otrzymują kobiety w szczególności uprawiające sport. Uważamy, że to w pewnym stopniu wyjaśnia, dlaczego tenis jest sportem na naszej liście o najmniejszych różnicach w wynagrodzeniach".

Dodał: "To wspaniale widzieć, że tenis wyprodukował najwyżej opłacaną zawodniczkę, ale przed nami jeszcze długa droga".

Rzeczywiście, skupiając się na piłce nożnej, narzędzie Footy 100 podkreśla, jak dalece piłka nożna kobiet ma wiele do nadrobienia. Najwyżej opłacana zawodniczka sportu, Ada Hegerberg z Lyonu, zarabia 543.000 funtów rocznie. W porównaniu z pensją Messiego, jest to ponad 178 razy mniej.

Istnieje oczywiście problem z różnicami w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn we wszystkich dyscyplinach sportowych, ale jeżeli jakaś dyscyplina sportu ma jeszcze bardziej zniwelować te różnice, to z pewnością musi to być tenis. 

Myślisz, że zarobki sportowców płci żeńskiej dogonią mężczyzn? A jeśli tak, to jak szybko? 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz