Zalety i wady gry w tenisa

Udostępnij

Tenis to sport trwający całe życie, który zapewnia wiele korzyści i korzyści graczom w każdym wieku. Wraz z korzyściami fizycznymi, psychologicznymi i społecznymi pojawia się jednak kilka wad - urazy i wydatki. Jeśli nigdy nie grałeś i próbujesz dowiedzieć się, czy tenis jest dla Ciebie odpowiednim sportem, rozważ zalety i wady przed podjęciem decyzji.


Zalety fizyczne
Aktywność fizyczna jest ważna dla utrzymania ogólnego stanu zdrowia - zmniejsza ryzyko chorób serca i cukrzycy, pomaga kontrolować wagę, wzmacnia kości, łagodzi napięcie, a nawet może poprawić nastrój. Wytyczne Centers for Disease Control and Prevention zalecają dorosłym uczestnictwo w co najmniej 150 minutach umiarkowanie intensywnych ćwiczeń aerobowych każdego tygodnia. Gra w tenisa dwa do trzech razy w tygodniu może pomóc Ci spełnić te wytyczne i zwiększyć Twoje szanse na dłuższe życie.

Wady fizyczne
Tenis to sport o szybkim tempie, który stawia wiele wymagań Twojemu organizmowi. Gracze muszą mieć siłę, zwinność i wytrzymałość, aby rozgrywać długie mecze w dwóch z trzech setów w każdych warunkach. Jeśli gracze nie trenowali odpowiednio, aby przygotować swoje ciało lub nie mają odpowiedniej mechaniki uderzeń, powtarzalność ruchów może nadmiernie obciążać stawy i mięśnie. Możliwe urazy obejmują łokieć tenisisty, zapalenie ścięgna nadgarstka, zapalenie stawów barkowych i kolanowych oraz nadwyrężenia mięśni, ciągnięcia i łzy.

Korzyści psychiczne i psychologiczne
Korzyści te obejmują zarówno budowanie pewności siebie i poczucia własnej wartości u młodych graczy, jak i zmniejszanie stresu i utrzymywanie zdolności poznawczych u dorosłych i seniorów - zauważa Jack Groppel, fizjolog ćwiczeń i doradca naukowy United States Tennis Association. Kilka badań pokazuje, jak tenis może pomóc poprawić Twoją świadomość umysłową, Twoją asertywność, obniżyć poziom depresji, pomóc Ci w przedstawianiu pozytywnego wizerunku i rozwinięciu samokontroli - twierdzi John Murray, psycholog sportowy. Tenis wymaga czujności i taktycznego myślenia, dlatego też gra w tenisa może generować nowe połączenia w mózgu, co sprzyja ciągłemu rozwojowi mózgu - twierdzą naukowcy z University of Illinois.

Koszty
Koszt gry w tenisa może być niekorzystny, w zależności od sytuacji, budżetu i celów. Jeśli nie masz dostępu do sądu publicznego, który często jest bezpłatny lub ma bardzo niskie opłaty godzinowe, będziesz musiał dołączyć do klubu, płacić miesięczne składki członkowskie i wysokie opłaty sądowe. Sprzęt może być tak drogi, jak go produkujesz. Rakiety z niższej półki są niedrogie, dostępne w wielu lokalnych sklepach sportowych i są idealne dla początkujących, którzy są nowicjuszami w tym sporcie. Zaawansowani gracze preferują jednak drogie rakiety z wyższej półki z niestandardowymi zadaniami na strunach. Jeśli Twoim celem jest odnieść sukces jako gracz, który gra w turniejach, będziesz musiał zapłacić wiele prywatnych lekcji, opłaty za wejście do turnieju i koszty podróży.

Towarzystwo
Gra w tenisa to świetny sposób na poznawanie ludzi, spędzanie czasu ze znajomymi, poszerzanie kręgów społecznych i budowanie sieci. Bez względu na wiek czy poziom umiejętności, zazwyczaj możesz znaleźć mecz rywalizacyjny, dołączyć do ligi lub wziąć udział w lekcji grupowej z osobami o podobnych zdolnościach. Gra podwójna daje możliwość popracowania nad umiejętnościami komunikacyjnymi i zespołowymi.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz