Punktacja w tenisie jest wyjątkowa. Na początek, nie jest to klasyczny system 1, 2, 3 punktów. Dla porównania, oto podstawowe wartości punktowe i terminy używane w standardowej grze:

15: jeden punkt
30: dwa punkty
40: trzy punkty
Jeśli gra stoi na poziomie 0-0 i wygrasz punkt, będzie on miał wartość 15. Wygrywasz grę 15-0.

Jeśli zdobędziesz następujący punkt, wynik będzie wynosił 30-0. Po zebraniu trzech punktów, będziesz miał wynik 40. Gdy wynik będzie remisowy przy 15-15 lub 30-30, ogłosisz go jako 15- i 30-letni.

Równowaga
Powiedzmy, że dwóch graczy gra w jedną grę, a obaj zdobyli po trzy punkty. Wynik byłby 40-40 - zwany równowagą. W tym momencie jeden gracz musi wygrać grę o dwa punkty z rzędu.

Regularnie gracz wygrywa grę, gdy zgromadzi cztery punkty, pod warunkiem, że posiada przewagę co najmniej dwóch punktów, jak wyjaśniono powyżej.

Na przykład, jeśli wygrasz grę 40-0, 40-15, lub 40-30 i zdobędziesz następujący punkt, gra jest twoja.

Gra na przewagi

Jeśli wynik jest równowagą (ponownie to jest 40-40), a wygrasz punkt, to masz przewagę. Jeśli Twój przeciwnik wygra następny punkt, to wynik wraca do równowagi. Jeśli Twój przeciwnik wygra punkt w równowadze, to ma przewagę.

Gra jest kontynuowana do momentu, gdy jeden z graczy uzyska przewagę dwóch punktów.

Czasami, aby przyspieszyć mecze, gra się bez punktacji. To znaczy, że jeśli wynik jest deuce, następna osoba, która zdobędzie punkt, automatycznie wygrywa grę.

Set
Gracz wygrywa "set", gdy uda mu się wygrać sześć partii. Jednakże, podobnie jak w przypadku gry, set musi zostać wygrany przez dwa wyraźne mecze; w przeciwnym razie, zazwyczaj o wyniku seta decyduje tiebreak.

Mecz
Mecz tenisowy jest zazwyczaj rozgrywany jako "najlepszy z trzech setów" lub jak w turniejach wielkoszlemowych mężczyzn jako "najlepszy z pięciu setów".