Co składa się na dobry strój do biegania? Jak się ubrać do biegania?

Udostępnij

Na wybór ubrania do biegania wpływają dwa czynniki: warunki pogodowe, wygoda i bezpieczeństwo. Luźne ubranie wbrew pozorom nie zawsze jest dobrym wyborem. Może powodować bolesne otarcia, zwłaszcza jeśli biegasz na dłuższym dystansie. Maratończycy powinni nosić ubrania, które są dobrze dopasowane, ale nie za ciasne. Odzież do biegania powinna być lekka i odprowadzająca pot. Powinna być w stanie wytrzymać przechłodzenie i przegrzanie w zależności od warunków. Dowiedz się, jak biegać w każdych warunkach pogodowych.

Co należy nosić? Podstawy doboru odpowiedniej odzieży do biegania

Najbardziej podstawowym dylematem dla biegaczy jest wybór butów do biegania. Reszta stroju jest równie ważna. Odzież do biegania powinna wygodnie przylegać do ciała, ale nie wywierać na nie zbyt dużego nacisku. Dzięki temu możemy swobodnie się poruszać i unikamy bolesnych otarć.

Ważne! Odzież do biegania powinna być dostosowana do warunków atmosferycznych.

Ubrania do biegania często wykonane są z przędzy poliestrowej lub polipropylenowej. Jeśli nie lubisz tego materiału, możesz wybrać koszulki do biegania wykonane z delikatnej wełny merynosów i niewielkiej ilości sztucznych włókien. Materiały te są szybkoschnące i skutecznie odprowadzają pot. Najszybszy czas schnięcia mają materiały całkowicie sztuczne. Są one również niezwykle lekkie.

Podstawowa odzież do biegania składa się z:

  • Legginsy do biegania i inne obcisłe spodnie sportowe,
  • koszulki do biegania
  • Kurtka do biegania, plus opcjonalnie kurtka do biegania na deszczowe dni.
  • Wygodna bielizna, w tym biustonosze i topy do biegania dla pań
  • Ochrona głowy - szaliki/czapki lub kominy/czapki na zimę,
  • Skarpety do biegania - odprowadzające pot.

Biegacze często uzupełniają swój zestaw o inne gadżety, takie jak saszetki na telefon czy małe plecaki biegowe.

biegacz

Co powinieneś robić jesienią i zimą?

W zimne dni nie należy się nadmiernie ubierać. Do treningu w bardzo zimnych warunkach możesz założyć trzy warstwy odzieży do biegania. Pierwszą warstwą może być koszulka termoaktywna z długim rękawem, ściśle przylegająca do ciała, lub koszulka poliestrowa o standardowym kroju. Drugą warstwą może być bluza, a trzecią kurtka przeciwdeszczowa. O wyborze warstw decydują preferencje biegacza.

Niektóre osoby nie lubią nosić kurtek podczas biegania. Inni wybierają lekką kurtkę wykonaną z poliestru i odprowadzającą wilgoć. Bluzy do biegania są niezbędne w chłodne dni. Jako dolną połowę stroju możesz wykorzystać standardowe legginsy lub spodnie do biegania. Letnie treningi wymagają skarpetek o wyższym stanie niż letnie. Zastanów się nad nakryciem głowy. Możesz użyć szalika, czapki do biegania lub wielofunkcyjnej opaski na głowę.

Są to podstawowe opcje odzieży do biegania w temperaturach poniżej 10 stopni Celsjusza. Aby Twój trening był przyjemny, zapoznaj się z tymi wskazówkami!

Co możesz robić wiosną i latem?

Deszcz może być niespodziewany podczas wiosennych treningów. W lecie jesteśmy bardziej narażeni na ryzyko zbytniego przegrzania i zaśnięcia. W ciepłe dni powinna wystarczyć jedna warstwa odzieży. Ważne jest, aby wybierać ubrania wysokiej jakości. Powinny być one przewiewne, lekkie i nieco luźniejsze niż ubrania zimowe. Najlepszym nakryciem głowy jest czapka z daszkiem, która chroni oczy przed promieniami słonecznymi.

Ważne jest, aby wybrać dobrą bieliznę termoaktywną, która jest odporna na wilgoć, ponieważ latem bardziej się pocimy. Bielizna bezszwowa jest najlepszym wyborem, ponieważ sprawia, że trening jest bardziej komfortowy. Dobrym rozwiązaniem jest pas lub plecak do biegania, który pozwoli Ci trzymać butelkę z wodą.

Jakich błędów należy unikać przy wyborze odzieży do biegania?

Po pierwsze, zapomnij o starej zasadzie, że im luźniej tym lepiej. Wbrew powszechnej opinii, obszerne ubrania do biegania nie zapewniają komfortu. Mogą wręcz powodować otarcia. Dlatego powinieneś wybierać stroje, które są dopasowane do Twojego ciała.

Buty to najważniejsza rzecz. Możesz zacząć biegać, zaopatrując się w dobre buty do biegania. Dobre oznacza amortyzujące i stabilne. Reszta tych czynników zależy od nawierzchni i rodzaju treningu. Sprawdź więc koniecznie, jak wybrać adidasy do biegania.

Nie chcesz, aby było Ci za ciepło, jeśli planujesz biegać zimą. Nie zapominajmy też o lecie. Pomyśl o swoim komforcie i zdrowiu podczas zakupów odzieży do biegania. Ubrania do biegania nie muszą być najdroższe. Wystarczy, że biegacze czują się w niej komfortowo i spełnia ona swoją rolę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz