Różnica między tanią, a drogą rakietą tenisową.

Udostępnij

W tym tekście porównywane będą Head Radical 27(200 zł) i Head Radical MP(700 zł). W tym artykule przyjrzymy się różnicom pomiędzy tymi rakietami i zadamy pytanie, czy warto inwestować więcej pieniędzy.

Często jestem pytany przez tenisistów, co to jest dobra rakieta. Czy powinienem kupić tanią czy droższą rakietę?  Przypuszczam, że jest to słuszne pytanie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to narzędzie, którego używamy do uderzania w piłkę. Ale biorąc pod uwagę ogromny wybór i różne style gry, trudno jest udzielić poprawnej odpowiedzi. Wielu początkujących graczy ma tendencję do grzebania pod schodami po rakietę, która jest tam od 20 lat. Nigdy nie dziwi mnie, że widzę graczy z prehistorycznymi rakietami tenisowymi, nawet drewnianymi.

Właściwa rakieta tenisowa zrobi różnicę i warto zainwestować w nią czas i energię. Używam słowa inwestuj, a nie kupuj, ponieważ jest to inwestycja w Twoją grę. Zawsze sugerowałbym wydać trochę pieniędzy na rakietę, niż grać w tenisa i kupować tańszy model. Jak wszystko na tym świecie, kupuj tanio, a prawdopodobnie kupisz dwa razy. Gracze kupują tanio, gdy po raz pierwszy zaczynają uprawiać sport, ale gdy złapie się błąd, często kupują kolejną rakietę.

 

Sztywność i moc.

Moja rada to kupić jednoczęściową rakietę. Jeśli nie wiesz, czy twoja rakieta jest jedno- czy dwuczęściowa, sprawdź mostek, dno rakiety nad gardłem. W tańszej, dwuczęściowej rakiecie zobaczysz plastikową wkładkę do mostu trzymającą struny. Jednoczęściowa rakieta jest jedną jednostką, to jest sprawnie transmitować siłę z zamachu w piłkę bardziej efektywnie niż rakieta z dwoma kawałkami. Rakiety dwuczęściowe są dobre dla juniorów, ale dorośli w rzeczywistości stracą trochę prędkości głowy rakiety grając z dwuczęściową rakietą. Rakieta jest bardziej prawdopodobna, aby skręcić w dłoni, gdy uderzyłeś w twardą piłkę.

 

Materiał

Najlepsze rakiety wykonane są z wysokiej jakości grafitu lub włókna węglowego. Mogą one być sztywne, aby pochłaniać wibracje z rakiety i przenosić siłę na piłkę tenisową. Wejściowe rakiety poziomowe są zazwyczaj wykonane z aluminium lub stopu. Stop jest lekki, ale z pewnością nie sprawdza się tak dobrze jak materiały wyższej klasy w rakietach wysokiej klasy. Nawet w średnim przedziale cenowym można zakupić grafitowe ramy kompozytowe, które mają cechy ramy z górnego segmentu, ale bez metki cenowej. Mimo, że rakiety stopowe mogą być regenerowane, zazwyczaj nie są one tak wytrzymałe jak rakiety węglowe, co oznacza, że po złamaniu sznurka mogą nie wytrzymać tak długo. Więc jeśli jesteś łamaczem strun prawdopodobnie najlepiej zainwestować w droższą ramę.  Podczas gry z tymi rakietami model po lewej stronie czuł się dobrze, ale Radical MP po prawej był po prostu znacznie bardziej wytrzymały. Wydawało się, że jest w stanie zarówno uderzyć piłkę mocniej, jak i znacznie lepiej pochłaniać moc z dużych strzałów.

Naciąg

Ci z nas, którzy są bardzo szczególni w swojej grze, często wycinają fabryczne naciągi i zostają z wybranym przez siebie naciągiem. Ale znam wielu graczy, którzy grają na tych naciągach i nie mają żadnych problemów.  Próbowałem już wcześniej nowych rakietek z szokującymi naciągami, które poruszają się pod każdym strzałem i mają napięcie jak trampolina. Choć może się to wydawać marnowaniem strun, to jednak jest to całkiem dobry pomysł. Kto wie, jak długo rakieta siedzi w magazynie lub sklepie? Naciągi zaczynają tracić napięcie, gdy tylko się napinąją. Jest szansa, że możesz grać z rakietą naciągniętą na 20lbs. Jeśli strzały są trochę ostre lub przenieść trochę za dużo pod presją to może być czas na nowy naciąg. W tańszej rakiecie strunami były standardowe syntetyczne jelita. Droższa rakieta zawierała strunę poliestrową, która jest bardziej odpowiednia dla wydajnych graczy, ponieważ oferuje większą wytrzymałość i podkręcanie.

Z reguły im droższa rakieta, tym lepsza praca na strunach. Mniej kosztowne rakietki prawdopodobnie nie będą miały wielkich strun, ale jeśli twoje struny są dobre i możesz z nimi grać, to na pewno nie wycinaj ich. Pamiętaj, że struny są jedyną rzeczą, która ma kontakt z piłką, w którą warto zainwestować. Dlaczego pro gracze mają codziennie świeżo naciągnięte rakiety? To robi ogromną różnicę. Teraz my, zwykli śmiertelnicy, nie możemy sobie pozwolić na codzienne naciąganie kijów, ale pamiętaj o naciąganiu swojej rakiety przynajmniej tyle razy, ile grasz w tygodniu. Jajko graj 4 razy w tygodniu, a potem naciągaj swoją rakietę co najmniej 4 razy w roku.

 

Waga

Początkujący gracze mają tendencję do grawitacji w kierunku lżejszych rakiet. Przypuszczam, że mitem jest lekka rakieta jest łatwiejszy do huśtawki i do generowania mocy z. Z pewnością łatwiej jest robić zamach, ale właśnie na tym się kończy. Tańsze rakiety będą miały tendencję do bycia lżejszymi, w okolicach 250g. Podczas gdy rakieta może ważyć od 250g do 350g, nie ma czegoś takiego jak rakieta, która ma dobrą i złą wage. Można kupić rakiety z górnej półki, które są bardzo lekkie i zwrotne przy wadze 250g i oczywiście ciężka rakieta nie musi oznaczać, że jest to dobry sprzęt. Bardziej wprawni gracze mają tendencję do gry z mniejszymi, cięższymi rakietami. Ci gracze udoskonalili własną technikę i są w stanie użyć wyższej wagi i mniejszych rozmiarów głowy, aby grać dokładniejszymi strzałami. Jednak daj tę samą rakietę początkującemu graczowi, wtedy gra będzie dla niego niezwykle trudna. Początkujący gracz powinien dążyć do lżejszej rakiety o wadze około 250-275g, która będzie mobilna i umożliwi doskonalenie techniki. Jest to naprawdę osobisty wybór.

Rozmiar głowy

Tak jak istnieje kompromis w wadze, tak samo istnieje również kompromis w wielkości głowy. Zawsze polecam grę z tak dużą głową, z jaką można sobie poradzić bez uszczerbku dla mocy. Moją pierwszą właściwą rakietą był Head Liquidmetal Radical Oversize. Miała ona 107 cali kwadratowych i jako gracz średniozaawansowany miałem super słodki punkt i mnóstwo mocy pomimo jej rozmiaru. Większy rozmiar głowy ułatwia uderzenie piłki, ale kompromisem jest to, że nie może ona poruszać się w powietrzu tak szybko jak mniejsza rakieta.

Mniejsza rakieta 90-97sq cala jest najlepiej zarezerwowana dla zaawansowanych technicznie graczy. Słodkie miejsca na takich rakietach są dość małe i dlatego wymagają ogromnej precyzji, aby skutecznie uderzać w piłkę. Najpopularniejsze obecnie rozmiary to około 100 cali, te rakiety są wystarczająco duże, aby zapewnić wystarczająco duży słodki punkt, nie będąc przy tym zbyt nieporęcznymi do manewrowania w sytuacjach walki.  Podobnie jak waga, rozmiar głowy nie sprawia, że rakieta jest dobrym lub złym wyborem dla Ciebie.  Jest to osobista decyzja, która zasadniczo opiera się na tym, co będzie dobre dla Twojej gry.

Wniosek

Podsumowując, tańsze rakiety niekoniecznie są złe i oferują nowym graczom krok w górę w grze. Oferują rozsądną wydajność i bardzo dobry stosunek jakości do ceny.  Head Radical 27 to dobra rakieta, zwłaszcza jeśli chcesz mieć nowoczesną rakietę na boisku. Jej waga jest lekka i łatwa do wychylenia. Head Radical MP jest z pewnością warta dodatkowych pieniędzy. W sumie jest to znacznie lepsza rakieta. Niezwykle trudna do wytłumaczenia za pomocą bloga, po prostu lepsza. Wszystko w nim jest lepsze niż w Radical 27. Na początku możesz chcieć wydać trochę więcej pieniędzy, żeby się upewnić, że nie kupisz dwa razy w przyszłości.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz