O czym trzeba wiedzieć przed zakupem soczewek kontaktowych?

Udostępnij

Na rynku występuje wiele odmian i rodzajów szkieł kontaktowych. Wybór tych właściwych nie jest prosty, zwłaszcza jeśli robi się to pierwszy raz. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, co warto wiedzieć o szkłach kontaktowych przed ich zakupem. Przedstawimy podział soczewek ze względu na różne kryteria. Podpowiemy też, na jakie kwestie trzeba zwrócić uwagę w trakcie ich wybierania.

Soczewki kontaktowe – co musisz wiedzieć na początek?

Pierwszą i najważniejszą kwestią, którą powinieneś zapamiętać, jest to, że za dobór właściwych parametrów szkieł kontaktowych odpowiada specjalista. Dedykowanym ekspertem w tym obszarze jest optometrysta. To osoba posiadająca wiedzę na temat funkcjonowania układu wzrokowego i praktykująca w zakresie doboru pomocy optycznych (soczewek okularowych lub kontaktowych) u osób słabowidzących. Do określenia wady wzroku i prawidłowego dopasowania soczewek konieczne jest wykonanie pomiarów kilku parametrów układu wzroku, m.in. sprawdzenie ostrości i ustalenie dokładnej refrakcji oka.

Jakie wady wzroku można korygować soczewkami?

Za pomocą szkieł kontaktowych można z powodzeniem poprawić jakość widzenia w przypadku wszystkich „popularnych” wad refrakcji oka. Ten typ pomocy wzrokowych jest szczególnie pomocny w przypadku krótkowzroczności i nadwzroczności (stosuje się wówczas soczewki sferyczne) oraz astygmatyzmu (najlepsze soczewki toryczne znacznie poprawiają jakość widzenia, zwiększając komfort życia). Szkła kontaktowe mogą być używane przez osoby w każdym wieku. Przykład? Współczesny rynek kontaktologiczny oferuje między innymi specjalne soczewki multifokalne (progresywne), zapewniające nienaganną ostrość widzenia osobom z prezbiopią. Wada ta, inaczej nazywana starczowzrocznością, związana jest z malejącym zakresem akomodacji i pojawia się zazwyczaj po 40. roku życia.

Soczewki jednodniowe, miesięczne, a może kwartalne?

Szkła kontaktowe, jakie są obecnie na rynku, można podzielić wedle różnych kryteriów. Może to być na przykład materiał (twarde, miękkie, a wśród tych ostatnich silikonowe i silikonowo-hydrożelowe), przeznaczenie (korekcyjne, opatrunkowe, kosmetyczne), a także czas i tryb noszenia. Ze względu na tryb noszenia wyróżniamy modele:

  • dzienne (można je nosić przez 6-14 godzin w ciągu doby, zdejmowane na noc),
  • dzienne z możliwością przedłużonego noszenia (noszone w trybie dziennym, wyjątkowo można je też nosić przez kilka dni bez zdejmowania na noc),
  • całodobowe (mogą być noszone bez przerwy nawet przez 30 dni).

Różnice w soczewkach polegają też na tym, jak długo można je nosić. Biorąc pod uwagę to kryterium, możemy wyróżnić:

  • soczewki jednodniowe – jak sama nazwa wskazuje, są to produkty przeznaczone do jednorazowego użytku, które po zdjęciu z oka należy wyrzucić, a następnego dnia założyć nową parę,
  • soczewki wielokrotnego użytku – to takie, których używa się wielokrotnie przez określony czas, np. dwa tygodnie, miesiąc albo kwartał.

Zatrzymajmy się nieco dłużej nad tematem szkieł wielokrotnego użytku. Ten typ soczewek wymaga restrykcyjnej pielęgnacji, przede wszystkim codziennego czyszczenia za pomocą płynu do pielęgnacji soczewek. Oczyszczanie szkieł kontaktowych jest konieczne dla zachowania higieny i uniknięcia nieprzyjemnych objawów (np. pieczenia, swędzenia czy infekcji oczu). Prawidłowa pielęgnacja soczewek zapewnia komfort użytkowania szkieł oraz pomaga dbać o zdrowie oczu. Niezbędnym akcesorium dla wszystkich osób noszących soczewki wielokrotnego użytku jest także specjalny pojemnik na szkła kontaktowe. Pozwala on na bezpieczne przechowywanie soczewek po zdjęciu ich z oczu. Komory pojemniczka wypełnia się tym samym płynem, którym czyścimy soczewki i dopiero wtedy umieszcza się weń szkła kontaktowe. Soczewki miesięczne stanowią obecnie najczęściej wybierany wariant szkieł kontaktowych. Produkt został przystosowany do noszenia przez 30 dni (ani mniej, ani więcej) od momentu otwarcia opakowania. Zanim kupimy swoje pierwsze zamienniki okularów, dobrze jest sprawdzić aktualny ranking soczewek miesięcznych, który jest odzwierciedleniem trendów w tej kategorii systemów wymiany. Poszukiwania zdecydowanie warto rozpocząć od najlepiej ocenianych i najchętniej wybieranych modeli. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić opinie innych osób, które też noszą takie szkła.

Interesuje Cię temat szkieł kontaktowych? Chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z noszeniem soczewek? Zajrzyj na blog http://przezszkla.pl/. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych artykułów o soczewkach, a także praktyczne porady zakupowe.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz