6 wskazówek do opanowania serwisu

Udostępnij

Miałeś kiedyś kłopoty z serwowaniem?  Mam nadzieję, że mogę udzielić kilku rad wszystkim graczom bez względu na standard i nauczyć ich serwować. 

1. Pamiętaj, że masz kontrolę.
Więc wszyscy wiemy, że serwowanie to ogromna część gry. Jest to broń ofensywna, może wyciągnąć cię z kłopotów w momencie załamania punktu, może zaoszczędzić trochę energii poprzez przyspieszenie punktów. Jest to również jedyny strzał, nad którym my, gracze, mamy pełną kontrolę. Rzucamy piłkę, uderzamy w nią i nie jesteśmy pod wpływem przeciwnika. Dobre podanie to świetne narzędzie, które można mieć.


2. Dostań piłkę w boisku.

Z treningu na wszystkich poziomach przez lata główne problemy, które słyszę od graczy to, że moje podanie jest zbyt łagodne, moje pierwsze podanie nigdy nie wchodzi w grę, moje drugie zawsze jest kremowane.  Po pierwsze i najważniejsze, trzeba dostać serwis w pudełku serwisowym, zdobycie piłki w grze jest tak ważne, to sprawia, że przeciwnik gra w piłkę, daje możliwość rozpoczęcia rajdu i ustanowienia podstawy w punkcie.

3. Przećwicz rzut

Technicznie serwis jest trudny, wymaga dużo koordynacji, czasu, równowagi i kontroli. Rzut będzie robił lub łamał serw. Zbyt wysoki i może zostać złapany przez wiatr, zbyt niski i nie da rady przez pierwszą przeszkodę. Ale rzecz w tym, że który z dwóch serwisów wygląda tak samo? Żaden! Niektórzy ludzie jak Stefi Graf rzucają piłkę wysoko, inni nisko i bardzo szybko uderzają. Spójrzcie, jak najlepsi gracze serwują w rankingu. Moja propozycja to podrzucenie piłki nad głowę, ale na tyle, na ile jest to wygodne (maksymalny wysuw ramienia), daje to najlepszą możliwość rzeczywistego uderzenia piłki z pozycji wystarczająco wysokiej, aby uzyskać piłkę w grze.

4. Trafić serwis z przodu

Wielu zawodników rekreacyjnych nie uderza w piłkę z pełnym wyciągnięciem ręki. To ogromne "nie nie" i bez wątpienia będziesz tracił siłę. Aby zmaksymalizować swoją siłę serwowania, konieczne jest wyciągnięcie ręki przy uderzeniu w serwis.  Kiedy uderzasz piłkę, uderzasz piłkę przed ciałem, gdzie ją widzisz, sprawia to, że prawie niemożliwe jest trafienie silnego podania od tyłu. Zawsze celuj w górę, a nie w dół, jak to często bywa w błędnym przekonaniu. Kiedy już można konsekwentnie dostać piłkę w polu serwisowym, to wtedy, gdy chcemy dodać, kierunek, głębokość wirowania i moc. (w tej kolejności).

5. Rozwijaj różnorodność, aby przeciwnik musiał zgadywać

Jestem pewien, że znasz Mad Maxa, każdy klub ma jednego. Facet, który trafia do serwisu 300kmh może raz lub dwa razy w roku, ale stara się za każdym razem dostać swój pierwszy serwis w, często do niszczącego efektu. Radziłbym raczej serwować inteligentnie niż potężnie. Celuj w słabość przeciwnika, w backhand, często na środku boiska, nad najniższą częścią sieci, to powinno pomóc stworzyć dobrą platformę do zdobycia punktu. Ale UWAGA, zawsze trzymaj swojego przeciwnika na dystans, staraj się nie robić tego samego serwisu dwa razy. Po opracowaniu kierunku, należy dążyć do pracy nad głębią podania.

6. Opracowanie Drugiego Serwisu

Wreszcie drugie podanie. Głównym punktem centralnym będzie tu zdobycie piłki w grze i rozpoczęcie punktu oraz zapobieganie podwójnemu błędowi. Topspin lub slice serve jest często dobrym wyborem dla drugiego podania, trajektoria piłki jest wysoko nad siatką, zmniejszając błędy netto i przeciwnik dostanie małą niespodziankę, gdy odbije się. Wykonanie dobrego drugiego podania wymaga dużo praktyki. Spójrz na to niesamowite zdjęcie z Feel Tennis, które pokazuje różne rzuty przy różnych podaniach.

Podsumowując, kluczowe punkty za dobry serwis. Idealny rzut, stój wysoko, nie próbuj zabić piłki. Drugie podanie nie spieszcie się i nie stójcie wysoko.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz