Zdrowe rutyny tenisowe - co robią zawodowcy

Udostępnij

Zdrowe rutyny tenisowe - co robią zawodowcy
 

Oczywiście, zdrowie fizyczne jest najważniejsze dla profesjonalnych sportowców. Jeśli sportowiec chce pozostać w najlepszej formie, musi ciężko pracować, aby utrzymać szczytową kondycję fizyczną prawie przez cały czas. Podczas gdy reszta z nas może zmagać się z dietami i ćwiczeniami fizycznymi, zmaganie się z takimi rzeczami nie wchodzi w grę, jeśli jesteś profesjonalnym sportowcem.

W rezultacie sportowcy stają pod presją, by nadążyć za konkurencją. Czasami, może to prowadzić do złych decyzji. Wystarczy zapytać Marię Sharapovą, która pozytywnie przeszła test na obecność substancji zakazanej w badaniu na obecność narkotyków, prowadzącym do Australian Open 2016. Ozdobiona gwiazda tenisa została następnie wykluczona z zawodów na dwa lata, które później zostały skrócone do 15 miesięcy.

Doping nie jest oczywiście nigdy odpowiedzią, ale co tenisiści mogą zrobić legalnie, aby pomóc im utrzymać się w najlepszej formie? Sharapova oszukiwała z zamiarem uzyskania przewagi na zawodach. Podczas gdy wszyscy sportowcy stale poszukują przewagi, większość z nich wybiera drogę legalną. Oto kilka specyficznych dla tenisa procedur, które zawodnicy mogą stosować, aby utrzymać się w dobrej formie, bez konieczności uciekania się do leków zwiększających wydajność.

Treningi dolnej części ciała są kluczowe

Podczas gdy wielu może pomyśleć, że tenis jest grą, która wymaga dużej siły górnej części ciała, prawdziwym kluczem do wytrzymałości na korcie jest utrzymanie dolnej części ciała i rdzenia tak mocnego, jak to możliwe. Nie brakuje treningu nóg, który tenisiści mogą wykonywać konsekwentnie, aby pomóc w budowaniu i utrzymywaniu tej siły.

Utrzymanie obu nóg na tym samym poziomie jest niezwykle ważne. Tenisiści muszą mieć możliwość szybkiego poruszania się w obu kierunkach w jednej chwili, a jedna noga pozostająca w tyle za drugą z pewnością stanowiłaby przeszkodę. Zdecydowanie trudniej jest, gdy zawodnik schodzi z kontuzji jednej z nóg, a w takim przypadku może być potrzebna większa ilość pracy. Wypracowanie obu nóg w równym stopniu jest koniecznością we wszystkich przypadkach.

Ćwiczenie zwane lunge specyficznym dla tenisa jest miłym treningiem, który ładnie przekłada się na kort. Ćwiczenie to nie tylko poprawia siłę nóg, ale także siłę mięśni rdzenia. Jeśli robiłeś już lunge, wiesz, że są one rygorystyczne, ale satysfakcjonujące.

Istnieje wiele różnych wypraw, które można zrobić, aby poprawić swoją grę. Inne treningi, takie jak uciskanie nóg, podnoszenie łydek, częściowe przysiadanie i kręcenie strun hamujących mogą pomóc utrzymać nogi w dobrym nastroju.

Nie ignorujcie rdzenia

Jak wspomniano wcześniej, siła rdzenia również pomaga w wytrzymałości. Szybkie obracanie bioder jest kluczem do sportu, a budowanie bazy jest koniecznością.

Pro tenisiści nie zawsze poświęcali się rygorystycznym treningom siłowym i wagowym. W latach 80-tych, siedmiokrotny zwycięzca Grand Slamu John McEnroe niesławnie odmówił poświęcenia wielu, jeśli w ogóle, swojego czasu poza boiskiem na utrzymanie kondycji. Zamiast tego, po prostu grał w tenisa tak często, jak to możliwe, aby utrzymać się w dobrej formie.

Zawodnik z mocnym rdzeniem może uderzyć piłkę mocniej i lepiej ją kontrolować. Oczywiście, są to ważne cechy, jeśli chcesz być jednym z najlepszych na świecie. Jeśli Twoje mięśnie są kondycjonowane do radzenia sobie z rygorem biegania, cięcia i uderzania piłki, nie będziesz tak łatwo zmęczony.

Chrupki i przysiady mogą zajść tylko tak daleko. Jeśli poważnie myślisz o utrzymaniu stabilnego rdzenia, ćwiczenia takie jak kotlety obrotowe są bardziej użyteczne. Większość dobrych siłowni ma do dyspozycji maszynę z gumkami, z których możesz korzystać. Aby prawidłowo wykonać kotlet rotacyjny, stań prostopadle do maszyny z elastyczną opaską w obu rękach. Powoli obracaj ramionami i ciałem - tak jakbyś kiwał kijem baseballowym - zanim skończysz, jak gdybyś był prawie na jednym kolanie. Zrób to od sześciu do piętnastu razy, a następnie obróć się i zrób to samo w drugą stronę.

Górna część ciała nadal ma znaczenie

Podczas gdy tenis jest grą, która wymaga mocnej podstawy, posiadanie siły w górnej części ciała na pewno nie jest przeszkodą. Jeśli chcesz mieć siłę w swojej grze, budowanie klatki piersiowej, biceps, triceps i mięśnie przedramienia jest koniecznością.

Najlepsi zawodnicy jak Roger Federer czy Serena Williams nie wyglądają jak Arnold Schwarzenegger. Jasne, są dość stonowane, ale nie trzeba wyglądać jak kulturysta, aby odnieść sukces w tym sporcie. Wystarczy spojrzeć na byłego zawodnika Andy'ego Roddicka, który posiadał jeden z najszybszych serwisów w historii tego sportu. Jest w dobrej formie, ale to nie jest Paul Bunyan.

Wyciskanie na ławce pozostaje najlepszym treningiem specyficznym dla klatki piersiowej, a także pomaga przedramionom. Dumbbell są świetnym sposobem na budowanie bicepsów. Pull-ups, lat pull-downs i nawet proste push-up może przejść długą drogę do pomocy tych ramion i klatki piersiowej wzmocnienia.

Istnieje wiele legalnych sposobów, w jaki tenisiści są w stanie utrzymać się w dobrej formie. Nie trzeba oszukiwać, żeby wyprzedzić grę. Skupienie początkowych wysiłków na wzmocnieniu dolnej części ciała jest niezwykle ważne. Kiedy ten obszar jest już bardziej ugruntowany, kolejnym krokiem jest przejście do górnej części ciała i rdzenia.

 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz