Rodzaje kortów tenisowych

Udostępnij

Rodzaje kortów tenisowychTenis ma długą historię i jest obecnie rozgrywany na różnych materiałach nawierzchniowych: mączce, trawie, akrylowych kortach twardych, syntetycznych kortach twardych i dywanie. Każdy rodzaj materiału ma swoje zalety i oferuje graczom wyjątkowe wyzwania. Często niektóre style gry sprawdzają się lepiej na niektórych typach, a mniej efektywnie na innych.

Mączka

Korty mączkowe są wykonane z sprasowanych łupków, kamienia lub cegły. Choć są stosunkowo łatwe i tanie w montażu, ich długoterminowa konserwacja może być dość kosztowna, zwłaszcza w porównaniu z kosztami sztucznej nawierzchni kortów tenisowych. Bilans wodny w glinie musi być dokładnie monitorowany i regulowany, a kort musi być okresowo ubijany, aby zachować jego płaskość.

Jeśli chodzi o grę, korty mączkowe są tradycyjnie używane w French Open. Te korty charakteryzują się wolniejszą grą i dają piłkom większe odbicie. Mają one również tendencję do faworyzowania graczy bazowych. Korty te są najbardziej popularne w Europie i Ameryce Łacińskiej.

Trawa

Korty tenisowe z nawierzchnią trawiastą nie są dziś tak powszechne jak w przeszłości ze względu na wysokie koszty utrzymania ciągłego podlewania i koszenia. Są one również bardziej narażone na wpływ warunków atmosferycznych niż cegła czy twarde nawierzchnie kortów. Grunt jest twardo sprasowany, a trawa musi być przycięta bardzo krótko. Trawa jest najszybszym rodzajem boiska ze względu na swoją niską zdolność do odbijania piłki. Zawodnicy muszą dostać się do piłki znacznie szybciej niż w przypadku nawierzchni z cegły lub twardego boiska. Oznacza to, że zawodnicy z silniejszymi umiejętnościami w zakresie serwowania i gry na boisku zazwyczaj osiągają lepsze wyniki. Trawiaste boisko jest znakiem rozpoznawczym Wimbledonu.

Twarde korty

Twarde korty mogą osiągać prędkości od szybszych do wolniejszych, w zależności od ilości i wielkości piasku wymieszanego z powłoką malarską. Twarde korty mają tendencję do wyrównywania pola gry pod względem stylu sportowego. Akrylowy twardy kort jest używany w US Open i syntetyczny na Australian Open. Podczas gdy akrylowe korty są bardziej sztywne i tworzą szybszą grę, mogą być również szorstkie dla ludzkiego ciała. Aby temu zaradzić, stworzono sztuczne nawierzchnie kortów tenisowych, które pozwalają na podobną użyteczność i niskie koszty utrzymania, ale także pozwalają na większe amortyzowanie wstrząsów przez zawodników. Korty te zostały zainstalowane wszędzie, od Białego Domu i Sony Ericsson Open po szkoły średnie i kluby tenisowe na całym świecie.

Dywan

Korty dywanowe to ruchome powierzchnie kortów tenisowych. Mogą one być wykonane z jednego z kilku materiałów, od sztucznej trawy po twardą gumę. Ogólnie rzecz biorąc, korty dywanowe umożliwiają szybką grę.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz