Ceglane korty są kluczem do znalezienia kolejnego Andy'ego Murraya

Udostępnij

Rankingi tenisowe pokazują migawkę najlepszych graczy na świecie w danym momencie. Zejdź trochę poniżej powierzchni rankingów tenisowych i zacznij ujawniać nieco więcej o składzie wszystkich najlepszych graczy. Peter Sutton z Clay Court Services twierdzi, że czerwony kolor ma kluczowe znaczenie, jeśli LTA ma dać graczom awans na szczyt w rankingach mężczyzn i kobiet.

Rozbijając rankingi.
Weźmy pod uwagę 200 najlepszych na świecie i ich narodowości. 18 z pierwszej 200 to Włosi, 14 Francuzi, 14 Hiszpanie i 10 Argentyńczycy. Wszystkie te kraje mają bogatą tradycję ceglanych kortów, a ceglane są najbardziej rozpowszechnione. Nawet gra kobiet odbywa się według podobnego schematu - 5 z 200 najlepszych Francuzów, 6 Hiszpanów. A ile z Wielkiej Brytanii? Tylko 3 w tej chwili. Tak więc fakty są takie, że gracze, którzy są uziemieni i rozwijają się na ceglanych kortach, wydają się nieco łatwiej wchodzić na szczyt gry.


Sutton twierdzi, że nie jest to przypadek i sprowadzenie większej liczby ceglanych kortów na te brzegi musi być celem LTA. Nawet podczas kolejnego turnieju wielkoszlemowego Roland Garros, Kyle Edmund uplasował się na 23 miejscu, a Johanna Konta, która awansowała do finału Italian Open, to osoby z zewnątrz, starające się o tytuł French Open.  Jak wynika z wywiadu przeprowadzonego w Betway, gracze, którzy są uziemieni i rozwijają się na mączce, wydają się nieco łatwiej wspinać się na szczyt gry.  

Zmiana kultury

Z edukacyjnego punktu widzenia jest wiele zalet uczenia się na wolnej powierzchni jak mączka. Dziecko, które uczy się na wolnym podłożu, ma więcej czasu na doskonalenie strzałów i uzyskanie rakiety w pozycji umożliwiającej trafienie dobrej piłki. W Wielkiej Brytanii istnieje kulturowe błędne określenie, że ceglane korty nie są odpowiednie dla Wielkiej Brytanii. Być może tenis zawsze był kojarzony z chwalebną trawą Wimbledonu.

 Korty ceglane są miękkie pod stopami, dobre na stawy i pomagają w rajdzie na długości. W porównaniu z tradycyjnym twardym kortem w parkach publicznych, twarda powierzchnia jest obolała na ciele, piłka odbija się wyżej, a rajdy na ogół kończą się w mgnieniu oka. Korty ceglane pozwalają graczom na rozwijanie umiejętności budowania i zdobywania punktów. Siła jest mniej korzystna na kortach ceglanych, a umiejętności cierpliwości i produkcji strzałów są rozwijane naturalnie.

Gliniarski sąd przyszłości?

W Narodowym Centrum Tenisa w Roehampton, LTA zainstalowało cztery nowe gliniane korty, aby najlepsi gracze mogli doskonalić swoją grę na glinianym korcie. Oczywiście jest to początek, ale potrzeba więcej kortów glinianych, aby jeszcze bardziej zwiększyć możliwości uprawy tych dobrze wyżłobionych i zaokrąglonych zawodników. Kto wie, że w ciągu kilku lat kolejna partia graczy może być glinianymi kortami. LTA może to określić i kto wie, że z tych wybrzeży może być mistrz Roland Garros.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz