Najsłynniejsi polscy tenisiści w historii

Udostępnij

Tenis to dyscyplina sportu, która od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kibiców z Polski. Mimo że dziedzina ta na etapie treningów i początków kariery wymaga sporych nakładów finansowych, to jednak na przestrzeni lat, w Polsce ukształtowało się wielu wybitnych tenisistów i tenisistek, którzy odnosili sukcesy nie tylko na rodzimych kortach, ale również wielkoszlemowych turniejach najwyższej rangi. Od pewnego czasu wśród tenisistów młodego pokolenia największe sukcesy odnosi Iga Świątek czy Hubert Hurkacz jednak mieli oni wielu poprzedników, którzy również mogą pochwalić się sporymi osiągnięciami. Jacy są najlepsi polscy tenisiści w historii? Podpowiadamy.

Wojciech Fibak

Wymieniając najlepszych polskich tenisistów w historii, nie sposób nie wspomnieć o Wojciechu Fibaku. Sportowiec ten w połowie XX wieku był najlepszym polskim tenisistą, a jednocześnie jednym z najlepszych na świecie. Odniósł on wiele sukcesów zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Najwyżej był sklasyfikowany na 10 miejscu w rankingu w grze pojedynczej. Aż czterokrotnie awansował do wielkoszlemowych finałów, a swój największy sukces świętował w 1978 roku w grze podwójnej, kiedy to sięgnął po triumf na Australian Open. Rok później notował najwyższą w karierze pozycję w światowym rankingu gry podwójnej. Znajdował się na drugim miejscu. Podczas swojej kariery wygrał 16 turniejów rangi ATP oraz 43 turnieje w grze podwójnej. Więcej na temat turniejów tenisowych, a także zasad gry w tenisa znajdziemy na przykład na stronie: blog.etoto.pl.

Agnieszka Radwańska

Jedna z najbardziej popularnych polskich tenisistek, która zakończyła już swoją karierę to Agnieszka Radwańska. Kiedy ogłosiła, że opuszcza korty na stałe, wiele osób obawiało się, że nie znajdzie się jej następczyni. Jak widać jednak niepotrzebnie, ponieważ obecnie mamy Igę Świątek, która jest najwyżej klasyfikowaną Polką w historii światowego rankingu gry pojedynczej. Agnieszka Radwańska najwyżej sklasyfikowana była w 2012 roku w rankingu WTA, kiedy zajmowała drugie miejsce w grze pojedynczej. Nigdy nie wygrała jednak Wielkiego Szlema. Wygrała jednak 20 turniejów rangi WTA. Była także w 2021 roku w finale Wimbledonu oraz w 2014 i 2016 roku w półfinałach Australian Open. Przez wiele lat była jedną z najlepszych tenisistek świata.

Jadwiga Jędrzejowska

Wśród najlepszych polskich tenisistek na stałe w kartach historii zapisała się Jadwiga Jędrzejowska, która osiągała w tej dziedzinie sukcesy w pierwszej połowie XX wieku. W 1937 roku została finalistką Wimbledonu, a także US Open w grze pojedynczej. W 1939 roku z kolei doszła do finału wielkoszlemowego French Open zarówno w grze pojedynczej, jak i podwójnej. W przypadku gry podwójnej wywalczyła tytuł. Jej aktywność przypadała na lata 1927-1966. W tym czasie zagrała nie tylko w finale French Open w 1936, ale również w 1939m kiedy to zwyciężyła ten turniej. Jadwiga Jędrzejowska ma swoim koncie 65 tytułów Mistrzyni Polski.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz