Kultura na korcie

Udostępnij


Tenis to sport, w którym istnieje wiele niewypowiedzianych zasad. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych punktów, o których należy pamiętać przed wejściem na kort.

Noś niebrudzące buty
Ważne jest, aby przed rozpoczęciem gry na twardym korcie upewnić się, że buty tenisowe mają niebrudzące podeszwy. Nieodpowiednie buty są w stanie zostawić widoczne ślady na całym korcie, a nawet najtańsze buty do tenisa mają niebrudzące podeszwy, więc nie ma wymówki.

Podawaj wynik
Jako serwujący ogłoś wynik przed rozpoczęciem każdego punktu. W meczach zawodowych sędzia ogłasza wynik przed każdym punktem; jednakże w meczach nieprofesjonalnych gracze muszą zapisywać punkty. Aby uniknąć nieporozumień lub sporów, dobrą praktyką jest powtórzenie wyniku przed rozpoczęciem każdego punktu.

Akceptuj decyzje przeciwnika
Przyjmuj wezwania przeciwnika z szacunkiem. Nie zakładaj, że przeciwnik oszukuje, ponieważ ogłosił twój aut. Część towarzyskich meczy tenisowych polega na przyjęciu komunikatu „aut”, jeśli przeciwnik jest pewien, że piłka wyszła na aut.

Jeśli sprawdzasz i nie masz pewności, czy piłka Twojego przeciwnika wylądowała, czy wylądowała, przyznaj punkt przeciwnikowi. Pamiętaj, aby wywołać komunikat szybko i wyraźnie.

Zachowuj się kulturalnie
Przeklinaj i krzycz do minimum. Tenis to pasjonujący sport, a frustracja jest powszechna. Oczekuje się jednak, że zachowasz spokój z szacunku dla przeciwnika i graczy na pobliskich boiskach. Nie rzucaj ani nie rozbijaj rakiety.

Poczekaj, aż przeciwnik będzie gotowy
Nie serwuj, dopóki przeciwnik nie będzie gotowy. Oczywiście pamiętaj, że Ty lub Twój przeciwnik nie powinniście tracić więcej niż 20 sekund między punktami.

Nie odbijaj piłek po błędach
Jeśli twój przeciwnik chybia serw z dużym marginesem, nie uderzaj w niego ani nie wykorzystuj tego jako okazji do ćwiczeń. Jeśli to zrobisz, być może będziecie musieli ścigać piłkę i usunąć ją z boiska i przerwać jej podanie. Zamiast tego zablokuj zagrywkę z boku lub z tyłu kortu.

Sprzątaj luźne piłki
Przed rozpoczęciem każdego punktu upewnij się, że na boisku lub przy siatce nie ma żadnych zbłąkanych piłek. Pozostawienie piłek na boisku może rozpraszać uwagę, stwarzać ryzyko potknięcia się, a poza tym, przeciwnik uderzając piłkę na Twojej połowie, zdobędzie punkt.

Jeśli piłeczka tenisowa z pobliskiego kortu lub inny przedmiot przedostanie się na Twój kort, natychmiast wezwij „let” i zagraj ponownie.

Podnieś piłki
Grzecznie, gdy zmieniasz strony, podnieś wszystkie piłki na boisku i zanieś je przeciwnikowi lub zatrzymaj je dla siebie, jeśli zaserwujesz następny.

Daj swojemu przeciwnikowi piłki
Jeśli twój przeciwnik serwuje, sprawdź swoją stronę boiska i upewnij się, że zawsze ma co najmniej dwie piłki. Twój przeciwnik nie powinien ciągle Cię o nie prosić.

Jeśli piłka trafi na inne boisko, poczekaj, aż skończy się ich punkt, zanim poprosisz ich o pomoc w odzyskaniu piłki.

Sprzątaj po sobie
Wychodząc z boiska pamiętaj, aby zabrać ze sobą śmieci i je wyrzucić. Obejmuje to puszki z piłeczkami tenisowymi, napoje, opakowania z nakładek itp. Jeśli tego nie zrobisz, następni gracze na korcie będą musieli to zrobić za Ciebie, a to kiepska forma.

Wycisz swój telefon komórkowy
Jeśli zabierasz ze sobą telefon komórkowy, upewnij się, że jest wyciszony, aby nie przeszkadzał. Jeśli dostaniesz telefon, nie odbieraj go. Poczekaj, aż mecz się skończy.

Telefony komórkowe nie są dozwolone w profesjonalnych meczach tenisowych.

Świętuj z szacunkiem
Jeśli wygrasz trudny punkt, nie ma nic złego w okazywaniu podekscytowania w rozsądnym zakresie. Na przykład nie krzycz i nie krzycz po każdym zdobytym punkcie i miej na uwadze głośność z szacunku dla przeciwnika i pobliskich boisk.

Jeśli zdobędziesz punkt, ponieważ twój przeciwnik popełni błąd, nie świętuj - to słaba sportowa rywalizacja.

Podaj rękę
Po meczu podaj rękę przeciwnikowi. To dobra rywalizacja sportowa, a wygrana lub przegrana oznacza szacunek dla przeciwnika.

 

 

6

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz