Podstawowe zasady tenisa ziemnego

Udostępnij

Podstawowe zasady tenisa ziemnego


Prawdopodobnie oglądałeś przynajmniej część meczu tenisowego i nie znasz dobrze celu gry. Jednak w przypadku tego artykułu, zaczniemy od nowa.

Kort tenisowy jest podzielony po środku siatką. Grając w single, gracze zajmują przeciwległe strony kortu. W przypadku debli, dwóch graczy stanie po obu stronach kortu.

Aby ustalić, kto będzie serwował pierwszy, gracze powinni rzucać monetą lub kręcić rakietą. Osoba, która wygra rzut decyduje o tym, czy chce serwować jako pierwsza, czy też przyjąć serwis. Jeśli zwycięzca zdecyduje się na podanie jako pierwszy, odbiorca może wybrać stronę boiska, z której chciałby zacząć.

Przy każdym punkcie, serwujący stoi za linią podstawową po lewej lub prawej stronie znaku serwisowego i ma dwie szanse na trafienie piłki po przekątnej w pole serwisowe w kierunku drugiego gracza. Jeżeli pierwszy serwis zawodnika nie wyląduje w polu serwisowym, nazywa się to "błędem". Jeśli drugi serwis nie trafia, jest to tzw. podwójny błąd gry, a serwujący automatycznie traci punkt.

Kiedy serwis ląduje w polu serwisowym, punkt trwa, a odbiorca musi zwrócić piłkę wewnątrz boiska przeciwnika. Jeżeli odbiorca nie odbije piłki, to jest ona nazywana asem, a serwujący automatycznie wygrywa punkt.

W trakcie gry, zdobywa się punkt w każdej z tych okoliczności:

  • Piłka odbija się na boisku przeciwnika i nie wróci.
  • Piłka odbija się dwa razy na boisku przeciwnika.
  • Twój przeciwnik popełnia błąd, taki jak uderzenie piłki w siatkę, poza granicami boiska, lub podwójny błąd.

Stracisz punkt, jeśli:

  • Ty lub cokolwiek, co masz na sobie, dotyka siatki lub strony przeciwnika na boisku podczas punktu.
  • Uderzasz w piłkę, zanim przekroczy twoją stronę siatki
  • Nie dotykasz piłki zanim nie wróci na boisko przeciwnika, jak na przykład w przypadku silnego wiatru lub backspinu przyłożonego do piłki
  • Jeśli strzał któregoś z graczy uderzy w górę siatki po uderzeniu, to jest to fair play, o ile piłka wyląduje na boisku.

Rozgrzewka
Przed meczem, przeprowadzajcie rozgrzewkę od pięciu do dziesięciu minut. Rozgrzewka nie jest przeznaczona do ćwiczeń - to po prostu szybkie wyczucie piłki przed meczem.

Linie
Strzał, który trafia w każdą część linii jest dobry. Każdy gracz wykonuje strzały po swojej stronie boiska. W profesjonalnym tenisie, sędziowie i liniowi są odpowiedzialni za określanie miejsca uderzenia piłki w kort, aby uniknąć stronniczości.

Net
Kiedy gracz trafia pierwszy lub drugi serwis, a piłka trafia na szczyt siatki i ląduje we właściwym polu serwisowym, nazywa się to "net", a serwer otrzymuje kolejną szansę na podanie.

Netem jest nazywana również sytuacja, jeśli gra zostanie niezamierzenie przerwana, np. piłka spoza gry wchodząca na boisko - gracze powinni powtórzyć punkt.

Błędy stóp
Błąd stopy jest karą ocenianą na zawodnika, gdy jego stopa styka się z linią podstawową lub wyimaginowanym przedłużeniem znaku serwisowego podczas jego ruchu serwisowego.

Usterki stóp są równoznaczne z nieodebranym serwisem - nawet jeśli serwis ląduje we właściwym pudełku serwisowym. Gracz traci punkt, jeśli popełni błąd stopy przy drugim serwisie.

Zmiana stron i wypoczynek
Gracze powinni zmieniać końce kortu w każdym nieparzystym gemie. Po pierwszym gemie, gracze powinni zmieniać końce bez odpoczynku. Jednakże, po każdej nieparzystej liczbie gemów, gracze mogą przerwać między gemami na 90 sekund. Po zakończeniu seta gracze mogą mieć 120 sekundową przerwę.

Tylko 20 sekund pomiędzy punktami jest dozwolone, aby gra była kontynuowana.

No i proszę. Pokonaliśmy 95% zasad, o które będziesz musiał się martwić w meczu tenisowym. 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz